Yahoo Sitemap Servisi – Yahoo Site Explorer

Google’un sitemap uygulamasından sonra arama motorlarının ortak bir sitemap havuzunu kullanacağı haberleri çıkmış, haber olarak kalmıştı.
Peşinden Yahoo da benim gibi, bu kadar yüksek gelirlerin olduğu bir sektörde paylaşımın söz konusu dahi olamayağını anlamış olacak ki sitemap uygulaması için siteexplorer hizmetini aktif etmiş ve duyurmuştu,
şu an meyvalarını almaya başladığım siteler mevcut, Hali hazırda bulunan, google sitemap için kullandığınız xml,txt,htm sitemapınızı hiç değiştirmeden, aynı formatla yahoo sitemap panelinden de sitemap olarak yahoo ya sunabilirsiniz, verim alacağınıza eminim.

Yapmanız gerekenler gayet basit, hatta google sitemap programında uyguladığınız adımların daha basit şekli olduğu için resimlerle anlatmaya luzum olmadığını düşünüyorum.

Özetle;
Yahoo accountunuz(mail vb) ile yahoo ya https://siteexplorer.search.yahoo.com/mysites adresinden giriş yapın.

My Sites başlığının altıntaki inputa site adresinizi yazın, add my site butonuna tıklayın.

Status kolonundan sitenin olduğu satırdaki New Authenticate linkini kullanarak sitenin size ait olduğunu ıspatlamak amacıyla verilen dosyayı sitenizin ana dizinine yükleyin veya meta tagı ekleyin.
(Google sitemap deki gibi, hesaptaki tüm siteler değil. Her site için farklı dosya-tag kodu)

Ready to authenticate butonuyla dosya-metatagı eklediğinizi belirtin, peşinden bir kahve molası verin.(tam o kadar sürüyor) Birkaç dakika içinde onayı almış olacaksınız.

Kahveniz bittiğinde panelin ana sayfasına dönün, status kolonunda ki Authenticated yazısı sayesinde sitenin onaylandığını göreceksiniz. (Onay mesajısını görmeden bir sitemap eklemiştim, onaydan sonra aynı sitemap dosyasını sonra tekrar ekledim)

Artık sitemap (Feed) dosyanızı Manage butonuna basarak ekleyip, bekleyebilirsiniz.

Explore butonu ve status sayesinde de kontrollerinizi yapabilirsiniz.

Bu arada, Yahoo aramada indexli sayfası bol olan hele hele birde yahoo indexli ve eski olan sitelerden link alırsanız, yahoo da bunu görüp sitenize ilgi gösterirse…

Dünya’ya nazaran az da olsa Türkiye’de de yahoo arama motorunun hala kullanıldığının farkına varmanızı sağlayacak hitler alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

3 Yanıt to “Yahoo Sitemap Servisi – Yahoo Site Explorer”

  1. peki üstad buraya onceden eklenmis bir url yi nasıl silebiliriz

  2. aslında sitemin url sini once yanlıs yazdım daha sonra dogrusunu yazıp authenticated. ledim bir sorun yok

    ancak ilk olarak yanlıs yazdıgım url de orada duruyor authenticated.lenmeyince kendi kendine silinirmi ben silinecek bir yonerge goremedim

Yorum Ekle