Windows 7 Aktivasyon Sorunu ve Çözümü

Windows 7 işletim sisteminin Student Edition kullanıcıların orjinal lisans anahtarlarıyla problemleri forumlarda tartışılmaya başladı bile. Şimdi bu yaşadığımız sorunun nasıl çözüldüğünü anlatmaya çalışacağım.

Karşılaştığımız hata kodu 0xC004f061 oluyor ve “The Software Licensing Service determined that this specified product key can only be used for upgrading, not clean installations ” şeklinde. Burada anlatmak istediği lisanslama hizmeti, belirtilen ürün anahtarını sadece güncelleme için kullanabileceğinizi söylüyor.

Şimdi bu problemi çözmek için yapacaklarımızı aşağıda sıralayalım;

Başlat menüsünden, çalıştır’a tıklayarak (XP’lerde varsayılan olarak çalıştır kısayolu gelir) Vista kullananlar başlat’a bastıktan sonraki arama kutucuğunun içerisine regedit.exe yazarak çalıştırıyoruz. Açılan kayıt defteri editöründe, aşağıda ki kısmı bulun:

HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/

MediaBootInstall girdisinin değerini “1‘den 0 olarak değiştirin ve kayıt defterini kaydederek kapatın. Başlat menüsüne tekrar gelerek  cmd yazarak komut satırını açınız. Komut satırına “slmgr /rearm” (tırnaklar olmadan) yazın ve enter’a basın, biraz bekledikten sonra “Command completed successfully” mesajı ile karşılaşacaksınız. Bilgisayarı yeniden başlatın. Yeniden başlama işlemi bittikten sonra Bilgisayarım ikonuna sağ tuş ile tıklayın, ve özellikleri seçin. Buradan ürün anahtarını değiştir yazısına tıklayın. Yararlı olması dileğiyle ;)

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Bir Yanıt to “Windows 7 Aktivasyon Sorunu ve Çözümü”

  1. tewewkkurler arkadawim iwe yaradi . :)

Yorum Ekle