USB Flash Disk kullanarak XP Kurmak

Bu yazımda bir Usb stick sürücünüzü bootable XP olarak kullanmanızı anlatmaya çalışacağım. Dikkat ederseniz Portable değil, usb stick’inizi BOOTABLE XP haline getireceğiz. İşlemlere başlamadan önce gerekli malzemelerimiz aşağıdaki gibidir, şimdi bu programları nerden bulacağız dediğinizi duyar gibiyim :) Gerekli programların hepsini sıkıştırarak siteye yükledim, buradan gönül rahatlığı ile indirebilirsiniz. Programların hepsi freeware olup lisans vb. birşey istememektedir.

Not: İşlemleri yapabilmek için Windows XP ve Windows Vista’nın 32bit sürümünde yapılmalıdır.

Gerekli Dosyalarımız :

- PetoUSB
- Bootsect
- Usb_prep8
- Windows XP Kurulum dosyaları

İndirmek için lütfen tıklayınız.

Şimdi yapacaklarımızı madde madde sıralayalım:

1- Öncelikle indirdiğiniz zip dosyasını masaüstüne extract edelim.

2- İkinci olarak extract(dışa aktar) ettiğiniz klasörün içerisine giderek, dosya içinden çıkan her bir zip dosyasını farklı farklı aynı konuma extract edelim.

3- PeToUSB klasöründe bulunan dosyaları USB_preb8 klasörüne kopyalayalım.

4- USB_preb8 klasöründe bulunan usb_prep8.cmd dosyasına çift tıklayalım. Karşımıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecektir.

5- İşleme devam etmek için enter tuşuna basın, yalnız DİKKAT edeceğimiz husus bu pencere işlem bitene kadar kapanmayacaktır.

6- Enter’a bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.


Açılan programda ki yapmanız gereken ayarlar önceden default(varsayılan) olarak karşınıza gelecektir. Burada herhangi bir şey değiştirmeden START tuşuna basınız.

7- USB diskiniz start tuşuna bastıktan sonra özel bir biçimde formatlanacaktır.

8- Açık pencerelerden hiç birini kapatmadan Başlat >> Çalıştır simgesine tıklayarak komut satırınız açınız.

9- Komut penceresinde Bootsect klasörünün olduğu konuma CD komutu ile gidiniz.

10- Klasörün olduğu konuma geçtikten sonra  “bootsect.exe /nt52 SürücüHarfi:” komutunu yazarak enter’a basınız. Burada sürücü harfi olarak isimlendirdiğim yere Usb diskinizin harfini giriniz. (E: gibi) Bu işlem yapılırken usb diskinizin içeriğini gösteren varsa pencere ya da flash diskinizin üzerinden bir uygulamanın açık olmamasına dikkat ediniz.

11- İşlem bittikten sonra karşınıza, “BOOTCODE WAS SUCCESFULLY UPDATED ON ALL TARGETED VOLUMES” mesajı gelecektir.Bu mesajı aldıktan sonra, PetoUSB ekranını kapatabilirsiniz. 4. maddede açtığımız USB_preb8.cmd dosyasının karşınıza çıkardığı pencere aşağıdaki ekran görüntüsü gibi olacaktır. Eğer aşağıda ki görüntü gibi bir görünüm almadıysa bir defa enter tuşuna basınız.


Şimdi yukarıda ki işlem listesini sırayla uygulayacağız.

12- 1 yazıp enter’a basınız. Çıkan pencerede XP kurulum dosyalarının bulunduğu konumu ya da sürücünüzü gösteriniz.

13- 2 yazıp enter’a basınız. Bu işlemle birlikte XP kurulum dosyalarının clone’lanacağı bir sanal sürücü yaratılacaktır. Burada bilgisayarınızda bulunan sürücü harflerinin dışında bir harf veriniz. (Y gibi) Merak etmeyin yaratacağınız sanal sürücü işlem bittikten sonra silinecektir.

14- 3 yazıp enter’a basınız. Buraya USB Diskinizin sürücü harfini giriniz.

15- Son aşamada işlemlerin başlaması için 4 yazıp enter’a basınız.

16- Program yaratılan sanal sürücünüze format atmak için sizden onay isteyecektir, bu soru karşınıza geldiğiniz Y (Yes) tuşuna basarak devam edin.

17- Formatlama işlemi sonlandıktan sonra işlemin devam etmesi için tekrar enter’a basınız. Bu aşamada programın kur dosyalarını yarattığımız sanal sürücüye kopyalacaktır.

18- Bir sonraki adımda yeni bir pencere ile karşılacaksınız. Bu aşamada sanal sürücünüzü USB Disc’inize clone’layacaktır. Yine Y tuşuna basarak bu işlemede onay veriniz.

19- Clone’lama işlemi bittikten sonra USB Diskinizin U:BOOT FLASH olarak değiştirip, değiştirmeyeceğiniz soracaktır, bir önceki adımda olduğu gibi Y tuşuna basarak işlemi onaylayınız.

20- Artık USB Bootable XP’niz hazır. Son ekranda program sanal sürücünüzü silip silmeyeceğinizi soracaktır. Bu ekranıda Y tuşuna basarak geçiyor ve yapacağımız işlemleri bitiriyoruz.
USB BOOTABLE XP diskiniz artık kullanıma hazır. Yararlı olması dileğiyle.

Benzer Yazılar

 • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

23 Yanıt to “USB Flash Disk kullanarak XP Kurmak”

 1. tebrikler hocam güzel bir anlatım bilinmesi gereken bir konu

 2. boyle yapinca hala usb flash diski veri depoloma olarak kullanabiliyormuyuz

 3. Ben kurup kullandım herhangi bir problem yaşamadım, bilginize.

 4. hocam emeğinize ve elinize sağlık….

 5. hocam win.7 yi xp yapabilmek için nasıl yapacağız ? yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. deeppislik says:

  biçimlendirme sonucu aşağıdaki hatayı veriyor.
  FormatEx Error[11]

 7. XP Yİ USB Yİ KOPYALAMA ANINDA SORUN YAŞIYORUM NEDENİ NEDİR ACABA 15.ADIMDA

 8. oğuzhan says:

  windows 7 de yapsak ne olur

 9. mehmetz says:

  walla arkadaşım harika anlatmışsın. çok teşekkürler. eline diline sağlık. kaç site gezdim hepsi arım yamalak kalmış. ilk defa senin yazdıklarınla tam olarak halledebildim xp işini. format sorunu yaşayan arkadaşlar da usb’nin otomatik çalıştır komutunu iptal edip usb.yi gösteren pencereleri kapatırlarsa sorunları çözülür sanırım. bende öyle olmuştu. tekrar teşekkürler. kolay gelsin… ;)

 10. mehmetz says:

  bir de bu işi yaparken antivirüs yazılımınız işlemleri baltalayabilir. onu da işlemler bitinceye kadar devredışı bırakmayı unutmayn.

 11. SÜrücünün yolunu belirtiyorum ama error veriyor nedeni nedir acil cevap lazım şimdiden teşekkürler. Anlatım süper emeğine sağlk

 12. kardeş usb yi gormuyor pc goruyor fakat indirdiğimiz programda start gelmiyo cunku usbyi gormuyor sende ki gibi bir yardımcı olursan sevinirim

 13. gayet güzel bi paylaşım tşk ediyorum daha önceleride kullanıyordum ancak bugün tekrar lazım oldu buradan bulduğuma sevindim

Yorum Ekle