USB Disk Kısıtlamak ya da Engellemek

İşyeriniz de ya da evinizde USB Disk’lerden bulaşan virüslerden bıktınız mı? Şirket bilgisayarlarından USB Disk ile veri taşınmasını istemiyor musunuz? Sorunuzun cevabı burda.

1.Yöntem: USB depolama aygıtlarına kısıtlama getirmek

Bu yöntemde takılan USB Diskler sadece okunabilir olarak çalışıyor, USB Disk içerisine veri yazılamıyor.

Başlat>Çalıştır>Regedit
“HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Control”

anahtarı altında “StorageDevicePolicies” anahtarını yaratıyoruz. (Dikkat edin değer değil, anahtar) Yarattığımız bu anahtar altında, değeri “1″ olan “WriteProtect” isimli bir DWORD girdisi  yaratıyoruz.

2.Yöntem: Diğer bir yöntem de USB depolama aygıtlarının çalışmasını tamamen engellemek

Başlat>çalıştır>regedit
“HKEY_LOCAL_MACHINE/ System/ CurrentControlSet/ Services/ USBSTOR”

anahtarı altındaki “Start” değerini “4″ olarak değiştiriyoruz ve makinamızı yeniden başlatıyoruz. Bu değişiklikten sonra bilgisayara takılan hiçbir USB Diskler çalışmıyor, ancak diğer tüm USB aygıtlar çalışmaya devam ediyor (Klavye, mouse, webcam, yazıcı, vs..). Bu yöntem ile USB portu asla tamamen kapatmış olmuyoruz. (Bu değerin regedit altında olması için bilgisayara en az birkez USB Disk takılmış olması gerekiyor. Yada bu değeri bizim oluşturmamız gerekiyor.) (Değer tekrar “3″ yapılarak işlem geri alınabiliyor)
3.Yöntem Grup İlkesi yolu ile engellemek
Başta internet kafeler olmak üzere genellikle toplu kullanımlar için virüs v.s. gibi zararlılarla başa çıkayanlara bir çözüm yolu. Yapmanız gerekenler ise;

Notepad‘i açın

Set WshShell = CreateObject(“Wscript.Shell”)
WshShell.RegWrite “HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\\\\WriteProtect”, 1, “REG_DWORD”
WshShell.RegWrite “HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR\\\\Start”, 4, “REG_DWORD”
Set WshShell = Nothing

kodlarını notepad’e yapıştırın ve Logon.Vbs olarak kaydedin.Daha Başlat>Çalıştır>mmc.exe ile Grup İlkelerine giriyoruz sonra Grup İlkelerinde Kullanıcı Yapılandırması altında, Windows Ayarları altındaki Komut Dosyaları (Oturum Aç/Oturum Kapat) bölümünde Logon kısmına girerek Ekle ‘i tıklayın.Daha sonra Gözat ‘a tıklayın. DİKKAT!! kaydettiğiniz Logon.vbs dosyasının orjinal yeri Gözat ‘ta tıkladığınızda açılan yer olmalı.

Daha sonra pencereleri Ok diyerek kapatın. Başlat>Çalıştır>gpupdate /force yapın tamamdır.

Hazır Logon.Vbs için tıklayın.

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

3 Yanıt to “USB Disk Kısıtlamak ya da Engellemek”

  1. dediniz gibi dword irdisi yaptım değeri 0 olarak geldi onu bir yaptım denedim olmadı sonra sıfır olarak denedim olmadı ve değer bölümümüm yanında onaltılık ve onladık diye bir bölüm de var onları da deiştirdim yine birşey olmadı anahtar olarak kurdum storageDevicePolicies i de olmadı

  2. 3 yöntemide denediğiniz halde USB Disk’inizde hala yazma işlemi yapılıyorsa bence hatalı yaptığınız birşey mutlaka vardır. İşlemleri tekrar gözden geçirerek denemenizi tavsiye ederim.

  3. kolay gelsin ben bunu xp de yaptım fakat win7 de yapamadım bir yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Ekle