Steganos Safe 2009 (Sanal Kasa ile) Verilerinizi Koruyun !!! (Resimli Kurulum ve Kullanım)


Özel verilerinize kimsenin ulaşmasını istemiyorsanız bu program tam size göre. Sanal bir kasa oluşturuyorsunuz ve verilerinizi bunun içinde saklıyorsunuz. Çalışma Mantığı çok basit:

1- Kasayı Aç
2- Veriyi içine Koy
3- Kasayı Kapat

Steganos Safe kurduğunuz zaman karışık olmayan ara yüzü sayesinde kendi belirleyeceğiniz boyutlarda (tek seferde 256 Gb da kadar müsade etmektedir) bir sanal disk, sanal kasa oluşturuyorsunuz. Oluşturduğunuz bu sanal diski şifreleyebiliryorsunuz. Bu sanal kasanızı diskinizi isterseniz çıkarabilinir bellek istersenizde sabit disk olarak gösterebilirsiniz. Eğer hiç ayarlarla oynamadan sanal kasanızı oluşturursanız çıkarabilinir bellek olarak görülecektir. Oluşturduğunuz sanal kasanızı bilgisayarınıza takılmış bir usb bellek gibi kullanabilirsiniz. Kasanız açık iken windows gezgininde istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Ta ki siz kapat tuşuna basana kadar. Programın kapat tuşuna bastığınız an kasa artık kapanmıştır ve kimse buradaki verileri göremeyecektir. Program 2 türlü şifreleme sunuyor. Birincisi klasik şifreleme sistemi. Sizin belirleyeceğiniz harf rakam vs. karakterlerden oluşan şifre. İkincisi de resim hafızasına güvenen kişiler için resimlerle oluşturulan bir şifreleme :) (bence sakat şahsen kendime güvenmiyorum bu konuda :D ) Program sadece sanal kasa oluşturmanıza yaramıyor. Aynı zamanda Usb belleklerinize, Ipodunuza Cd ve Dvdlerinizede şifre koymaya yarıyor. Başlı başına bir güvenlik Programı

Dilim döndükçe programın nasıl kullanıldığını resimlerle anlatmaya çalışacağım. Herhangi bir yerde bir
sıkıntı yaşarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım…

Herzaman ki gibi programı kurduktan sonra masa üstündeki kısayolumuza ikikere tıklatıyoruz ve aşağıdaki resim ile karşılaşıyoruz.

Burada oluşturduğumuz bir sanal kasamız olmadığı için “Create a secure drive” başlıklı kasa resmimizin üzerine geliyoruz. Resimin üzerine az bekledikten onra karşımıza iki seçenek çıkıyor (Eğer beklemez direk tıklarsanız yeni alan oluşturmaya başlarsınız. Yeni Alan oluşturmadan önce Lütfen 2. Resimin altındaki Önemli Notu Okuyun) :

1 – Create
2 – Import

Create yeni bir alan oluşturmamıza, import ise daha önce oluşturmuş olduğumuz bir alanı import etmemize yarıyor. Yani daha önce bir alan oluşturdunuz ve verilerinizi bunun içine attınız. Daha sonra herhangi bir sebebten dolayı programı sildiniz veya bilgisayarınıza format attınız. Bu alanı açmanız için bu programa ihtiyacınız var. Ve siz bu alanı import sayesinde programa tekrar ekleyip kullanmaya devam ediyorsunuz.

Biz yeni bir alan oluşturmak için “Create” seçeneğini tıklatacaz.

Çok önemli Not:

Eğer gerekli ayarı yapmaz iseniz yeni oluşturacağınız alan C: sürücünüzde (veya programı yüklediğiniz sürücüde) oluşacaktır. Buda C: sürücünüzde alan daralmasına neden olacaktır. Benim tavsiyem birden fazla disk kullanıyorsanız işletim sisteminizin herhangi bir nedenden göçtüğünde bu alanında kaybolmaması için başka bir disk üzerinde bu alanı oluşturmanız. Bunu yapmak için Yeni alan oluşturmadan önce pencerenin sol üst köşesinde bulunan “Settings” düğmesine tıklayıp “Settings” menüsünü açıyoruz. Bu menüde programın ayarlarını görebilirsiniz. Bize lazım olan ise Menüde en son seçenek olan “Safe” Seçeneği. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra “Safe” seçeneğinin kendi menüsü gelecek ve burada tek olan “Use Advanced Wizard to create new secure drives” seçeneğinin yanına “tik” işaretini koymak. Bundan sonra Yeni bir alan oluştururken gelişmiş ayarlarda alan oluşturabilecğiz. “Ok” düğmesine basarak Ana ekrana geri dönüyoruz.

Artık yeni bir alan oluşturmaya hazırız. “Create” seçeneğini tıklıyoruz. Karşımıza Kurulum sihirbazının ilk adımı çıkıyor. Buradaki açıklama “Şifrelenmiş sürücü oluşturmak için bu sihirbazı kullanabilirsiniz” gibi bir şey :) Next butonuna basarak sonraki adıma geçiyoruz.

Bu adımda Şifreli sürücümüze, alanımıza, kasamıza (artık ne derseniz) isim verip sürücü harfini seçiyoruz. (Ben Sifreli Kasa ismini verdim ve S: sürücüsü olarak isimlendirdim. Sizin Sürücü sayınıza göre burdaki harfler değişebilir.) Resimde de belli olacağı gibi birinci yazılabilir alana sürücünün ismini, 2. seçilebilir alandanda sürücünün harfini seçiyoruz. ve gene Next tuşuna tıklıyoruz.

Bu pencerede yukarıdaki çok önemli notta da belirttiğim gibi sürücünüzü oluşturacağınız diskin kayıt yerini belirliyoruz. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Program size şifreli bir dosya oluşturuyor ve siz verilerinizi bu dosyanın içinde saklıyorsunuz. Bu oluşacak olan dosyanın uzantısı “.sle” dir. kayıt yerimizi belirledikten sonra “next” tuşuna basarak sonraki adıma geçiyoruz. (Ben kayıt yeri olarak D: sürücüsünü seçtim)

Bu pencere bizim oluşturacağımız alanın boyutunu belirlemeye yarıyor. Siz bu alanı ister kulakçık yardımı ile istersenizde elle girerek oluşturabilirsiniz. Kulakçık alanındaki sol tarafta bulunan “2,00 MB” ibaresi oluşturabileceğiniz “en az alan” sol tarafta bulunan “5,56 GB” oluşturabileceğiniz “en fazla alan” ölçütüdür. Buradaki 5,56 GB rakamı benim D: sürücümde bulunan boş alan miktarıdır. Burdaki miktar sizin sürücünüzde bulunan boş alan miktarına göre değişecektir. Oluşturmanın fazla zaman almaması için ufak bir alan oluşturuyorum ve “250 MB”lik bir kapasite seçiyorum. (Kulakçık altında bulunan yazılabilir alana “MB” cinsinden boyutu yazabilirsiniz. Ben buraya 250 yazarak 250 MB bir alan oluşturuyorum)

Bu pencerede program bizden şifre belirlememizi istiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi program 2 farklı şifreleme seçeneği sunuyor. Yazılı veya Resimli şifre oluşturabiliryoruz. “New Password” alanına ister el ile istersenizde programın sanal klavyesi () ile şifre girebilirsiniz. İsterseniz program sizin için şifrede üretebilir. Bunun için “New Password” alnının sağındaki 2. butona tıklayabilirsiniz (). Eğer resimli şifre oluşturmak isterseniz “New Password” alnının sağındaki 3. butona tıklıyorsunuz (). (Resimli şifre oluşturmayı yazının sonunda inceleyebilirsiniz.) “New Password” alanına girdiğimiz şifreyi hemen alt kısımdaki “New Password (Repeat)” alanınada giriyoruz. Bu alanın altında “Store password on key device. (e.g. USB stick, PocketPC)” adlı bir seçenek var. Bu seçenek şifrenizin USb veya PocketPc de saklanmasına yarıyor. Normal durumlarda program oluşturduğunuz şifre için hiç bir şekilde ip ucu vermez. Yani oluşturduğunuz şifreyi unutmanız durumunda USB aracılığı ile (bu seçeneği işaretlerseniz…) şifrenizi geri kurtarabilirsiniz. Aksi taktirde unutulan şifreyi hiç bir şekilde kıramaz geri getiremezsiniz. Ya unutmayacağınız bir şifre girin yada şifrenizi USB ye yedekleyin. (Bu yedekleme alenen bir yedekleme değil. USB içinde program şifreyi kendine ait bir dosya olarak tutar. Dışarıdan açılıp görülmez) Bu alanında altında başta silik sonra sizin girdiğiniz şifreye göre aktif olan 5 tane kilit resmi göreceksiniz. Bu resimler sizin şifrenizin zorluk kalitesini belirtmektedir. 5 kilidide görünür hale getirirseniz şifreniz baya kalitelidir. Bu adımda bu kadar durduktan sonra :) “next” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bu adımda program bizim alanımızı oluşturuyoruz. Bu işlem makinenizin hızına ve oluşturacağınız alanın büyüklüğüne göre uzun veya kısa sürebilir. Oluşturma bittikten sonra Kurmanın tamamlandığını belirten pencere ile karşılaşıyoruz. “Finish” butonuna basarak alan oluşturmayı tamamlıyoruz.


Oluşturmanın tamamlandığına dair bir pencere ile daha karşılaşıyoruz :) “OK” butonuna basarak ana ekranımıza geri dönüyoruz.


Ana ekranımıza oluşturduğumuz alanın simgesi ekleniyor. Bu alana tıkladığımız zaman bizden şifre girmemizi isteyen bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu alana, alanımızı oluştururken verdiğimiş şifreyi giriyoruz. ve “OK” butonuna tıklıyoruz. (Gene burda şifremizi girerken programın sanal klavyesini kullanabiliriz)

“Ok” butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi pencere çıkıyor. Burada bize sorulan “Alnınızı windows explorer ile açayım mı?” “Yes” butonuna basarak oluşturduğumuz alanı açıyoruz.

“Yes” butonuna bastığımız zaman oluşturduğumuz alan Explorer aracılığı ile açılıyor. Aynı zamanda Ana ekranımızda bir pencere daha açılıyor. Burda bize denilmek istenen “Oluşturduğunuz alan açıldı vs vs.” tarzında söylemler. Allta bulunan “Do not show this message again” seçeneğini seçip “Ok” butonuna basarsanız bir daha karşılaşmassınız. Resimlerde göreceğiniz gibi “S:” sürücüsü olarak oluşturduğum alan otomatik olarak açıldı ve aynı zamanda Bilgisayarıma S: sürücüsü eklendi.Verimizi bu alana koyduktan sonra Ana pencerede açık olan kasaya tıklıyoruz. Bir kaç saniye sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkıyor. Burada bize Alanın kapatılıdığını ve bilgisayarımdan silindiğini belirtiyor. burada da altta bulunan “Do not show this message again” seçeneğini seçip “Ok” butonuna basarsanız bir daha karşılaşmassınız.

Resimli Şifre Oluşturma.

Şifre adımında belirttiğimiz gibi resimli şifre oluşturmak için “New Password” alnının sağındaki 3. butona tıklıyorsunuz (). Karşımıza çıkan pencere oluşturacağımız şifrenin resimlerle veya sembollerle olmasını seçebiliriz. Bunun için Açılan pencerenin sağ üstünde bulunan “Category” sekmesinden istediğinizi seçebilirsiniz. Biz anlatımda resimleri seçtik.

Şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur seçtiğiniz resimlerin sıralaması. Bunu unutursanız oluşturduğunuz alanıda unutun :D Yukarıda da belirttiğimiz gibi program şifre için ipucu vermiyor. Sadece usb bellekte saklamanıza izin veriyor. eğer usb bellekte şifrenizi saklamadıysanız kurtarmanızın hiçbir yolu yok malesef… Biz burda rasgele 5 resimi işaretledik. (Kendine güvenen daha fazla işaretler :D )

Şifrenizin aktif olması için program sizden seçtiğiniz bu resimlerin tekrarlanmasını ister. Bunu yapmak için pencerenin altında bulunan “Repeat” butonuna tıklıyoruz. program bize aynı resimlerin siyah-beyaz hallerini gösteriyor. Burda seçtiğimiz resimleri sıralamaya dikkat ederek tekrar giriyoruz. işaretlediğimiz resimler renkli oluyorlar.

Her şey yolunda gittiyse “OK” butonuna tıklıyoruz. Program bunun yanında bize bir yazılı şifre veriyor. Bu şifreye biz bu pencerede müdahale edemiyoruz. Diyebilirsiniz ki resimlerle şifre oluşturduk birde bu yazılı şifre neyin nesi? Akla ilk gelecek cevap şu olur: Girdiğiniz sıralamayı biri bir şekilde çözdü
verileriniz görünsünmü? Tabiki hayır görünmesin :D Bunun için bu güvenlik şifresi araya giriyor. Bu oluştulan şifreyi görmek için size verilen şifrenin sağında bulunan “.” butonuna basarsanız şifrenizi görebilir ve bu botunun yanındaki “Save password to clipboard” butonuna basarsanız şifreyi kopyalayabilirsiniz.

“Ok” tuşuna tıklayarak şifre oluşturma ekranına geri dönüyoruz. İsterseniz programın vermiş olduğu şifreyi burda değiştirebilirsiniz. Bundan sonraki adımları  yukarıda bulabilirsiniz. Programın genel kullanımı bu şekilde. Fazla detaya girmeden anlatmaya çalıştım. Anlamadığınız takıldığınız bir nokta olursa bana buralardan ulaşabilirsiniz. Umarım birilerin işine yarar anlattıklarım. Hayırlı günler :)

Bu arada programı >> buradan << indirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

2 Yanıt to “Steganos Safe 2009 (Sanal Kasa ile) Verilerinizi Koruyun !!! (Resimli Kurulum ve Kullanım)”

  1. güzelmiş tam aradığım şeydi teşekkürler…

Yorum Ekle