TOKEN RING Nedir, Ethernet Nedir, ASYNCHRONOUS TRANSFER MODE Nedir, FIBER DISTRIBUTED DATA INTERFACE Nedir, Frame Relay Nedir

LAN ve WAN ortamlarında bilgisayarlar arası komünikasyonu sağlamak için, çok farklı Network teknolojileri ve Network dizaynında söz konusu teknolojilerin bir komibnasyonu kullanılabilir. Örneğin, Access Methods. Bu methodlar; veri, Network ortamında taşınırken akış ve trafiği düzenleyen erişim methodlarıdır.

Ethernet Nedir ?
Farklı kablo çeşitleri üzerinden istemci bilgisayarlar arası iletişimde, Carrier Sense Multiple Access With Collision Detection (CSMA/CD) yönetimini kullanan günümüzde en yaygın kullanılan bir LAN teknolojisidir. Herhangi bir güç kaynağı ihtiyacı olmayan Ethernet pasif yöntem olup, kablonun fiziksel anlamda kopması ve sonlandırılmaması haricinde sorun oluşturmaz. Ethernet; kabloların her iki ucundan Terminator ile sonlandırıldığı bus topolojiyi kullanır.

Ethernet kullanılarak Netware, LINUX, Windows  ve Macintosh gibi bir çok işletim sistemi arasında bağ kurulabilir. Ethernet ile çok sayıda komünikasyon protokolü kullanılır.

Access Method : CSMA/CD yöntemi kullanılır. Aynı anda iki aygıt sisteme veri gönderdiğinde çakışma (Collision) olur. CSMA/CD yönteminde her bir bilgisayar veri göndermeden önce sistemi kontrol eder, trafik yok ise veri gönderir. Bir bilgisayar veri gönderdiğinde söz konusu veri, ilgili bilgisayar tarafından alınıncaya dek, hiç bir bilgisayar sisteme veri gönderemez.

Bir çakışma olması halinde aygıt, rastgele bir zaman için bekler ve veri gönderimini yeniler. Yeniden çakışma olursa, bir önce belirlediği bekleme süresinin iki katı bekler ve sisteme tekrar veri gönderir.

Transfer Hızı : Standart Ethernet 10 Base T olarak adlandırılır ve 10 mbps veri akış hızına sahiptir. Hızlı ethernet ise 100 Base T olarak adlandırılıp, 100mbps veri akış hızını destekler. Günümüzde 1 Gbps’e kadar veri akışını destekleyen ethernet bağdaştırıcıları bulunmaktadır.

TOKEN RING Nedir ?

Ring topoloji üzerine kurulu Network ortamıdır. Token Ring Network ortamının fiziksel topolojisi; Start topolojisidir. Bilgisayarlar merkezi Network bileşenine (örneğin, HUB) bağlıdır. Hub ayrıca Multistation Access Unit (MSAU) olarak adlandırılır. Mantıksal topolojisi ise Ring benzeri bilgisayarlar arası jetonun izlediği yolu içerir.

Access Method: Network ortamında gezen bir token kullanılır. Bir bilgisayar kendisine Token ulaşmadığı sürece yani, bir bilgisayar tarafından token kullanıldığı müddetçe başka bir bilgisayar, veri gönderemez.

Network ortamında ilk bilgisayar çalıştığı an Network, bir Token üretir. Token, kendisine bir bilgisayar talip olana dek ortamda dolaşmaya devam eder.

Veri gönderecek bilgisayar Token’ın kontrolünü alıp, veriyi Netork ortamında bırakır. Veri ilgili bilgisayara ulaşana dek, başka bir bilgisayar Network ortamında veri gönderemez. Veriyi alan bilgisayar, gönderen bilgisayara doğrulama bilgisi gönderir. Doğrulama bilgisi alan bilgisayar yeni bir Token üreterek Ring’e bırakır.

Transfer Hızı: TOKEN RING  network ortamında 4 16 Mbps veri akış hızı sağlanır.

ASYNCHRONOUS TRANSFER MODE Nedir ?

Windows 2008 Server sürümünün desteklemediği fakat önceki Windows Server sürümlerinde kullanılabilir.

ATM kullanımı ile büronuzdan uzak bir lokasyona veri gönderebilirsiniz. Packet-Switching network olan ATM diğer teknolojilerde kullanılan Variable-Lenght Packets  yerine, Fixied-Lenght Packets kullanır. Bu sayede veriler, sadece temel yol bilgileri içerir ve veri akışı hızlandırılır.  Ses, Real-Time seviyesinde veri akışına olanak verir.

Access Method : Point-to-Point (noktadan noktaya) erişim yöntemi kullanılır. Bilgisayarlar arası veri transfer, küçük ve sıkıştırılmış yüksek hızda hareket eden paketler halinde gerçekleştirilir.

Transfer Hızı : ATM network ortamında veri akış hızı 155-622 mbps ‘dır. 

FIBER DISTRIBUTED DATA INTERFACE Nedir ?

FDDI Network ile farkı Network tipleri için yüksek hızlı bağlantı sağlanır. FDDI veri akış hızı gereksinimi, Ethernet üzerinde 10 mbps  veya mevcut Token Ring yapısında  4 Mbps’dan yüksek olan bilgisayarların kullanımı için dizayn edilmiştir. Yüksek hızda veri akışına müsait omurga (backbone) ihtiyacı olan, düşük kapasiteli bir kaç LAN yapısını destekleyebilir.

FDDI Network, iki ayrı Ring üzerinde ve zıt yönlü çalışan iki benzer hat içerir. (Primary ve Secondary Ring) . Eğer Primary Ring üzerinde bir sorun olur ise (kablo kopması, sistem trafiğinin tamamen durması vb. Gibi) Ring kendi içerisinde konfigürasyonu yeniler ve Secondary Ring  üzerinden veri akışı devam eder.

Access Method : Token kullanılır. FDDI Network üzerindeki bir bilgisayar etki süresince üretebildiğince, veri paketini taşıtabilir. Bilgisayar veri transferini tamamladığında Token serbest kalır. Sonuç olarak; pek çok veri paketi aynı anda Ring üzerinde sirküle eder. Standart Token Ring network’e nazaran verim yüksektir.

Transfer Hızı : Network ortamında veri akış hızı 155-622 Mbps’dır.

Frame Relay Nedir ?

LAN  ve WAN yapıları üzerinden Variable-Lenght Packets gönderir. Network ortamında bağlantı için, her bir istasyon arasında daimi ve sanal veri yolu oluşturulur. Veri transferi için hızlı erişim olanağı sağlar.

Packet-Switching methodu ile büyük paket halindeki veriler, daha küçük paketlere bölünerek gönderilebilir. Söz konusu bölünmüş verilerde çok farklı yollar kullanılarak, veri yeniden birleştirilir.

Permanent Virtual Cirwit (PVC) tespiti ile tüm paketlerin aynı rotayı takip etmesi sağlanır ve küçük paketlere ayırıp, daha sonra hedef bilgisayarda birleştirme işlemine gerek kalmaz.

Access Method:  Point-to-Point yöntemi kullanılır. Variable-Sized Packets, bir bilgisayardan diğer bilgisayara doğrudan gönderilir.

Transfer Hızı: Veri akış hızı tamamen dijital kiralanmış hattınızla orantılıdır.

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle