Lan Nedir, Wan Nedir ?

Mantıksal Network Organizasyonu :
Mantıksal network organizasyonu içinde,  fiziksel network altyapısı kullanılır. Mantıksal organizasyon içindeki bilgisayarların ve aygıtların nasıl kullanıldığı bu yazımızda incelemeye çalışacağız.

LAN Nedir ?
Local Area Network (Lan) tek bir fiziksel lokasyonu kaplar.  Bu lokasyon tek bir bina olabileceği gibi, bir kampüs içerisindeki birden fazla ama dış ortama kapalı binalardan da oluşabilir.Lan yapısında bilgisayarlar ve diğer aygıtlar arasında hızlı bir bağlantı bulunur.  100 Mbps ve 1 Gbps arasında değişen hızlara sahip olabilen LAN yapısının küçüklerinde switch ile iletişim sağlanırken, büyük LAN yapılarında router bile kullanılabilir.
Ancak unutmamalıdır ki LAN bir internal ağ olup , ağ üzerindeki paket hareketleri limitlidir. Ağ üzerindeki tüm istemciler birbirine güvenir, geniş sistemlerde firewall kullanılarak güvenlik sağlanabilir. 

WAN Nedir ?
Fiziksel lokasyonların birbirine bağlanmasında Wide Area Network (WAN)  kullanılır. Bu lokasyonlar bir merkez ofis ile şube olabilir. LAN yapısına göre yavaş olur. Örneğin T1 bağlantısı ile 1,5Mbps’lik bir hız sağlanırken, aynı yapının LAN ortamındaki hızı 100Mbps’ye kadar ulaşabilir.

Bunun dışında bir yöneticisi olmayan 10’a yakın bilgisayarın WAN yapısını kullanarak merkeze bağlanması mümkündür. Bu yapılara Branch Office  adı verilir.

Yine hem INTERNET, hem de LAN ortamından güvenlik sebebi ile izole edilmiş yapılarda olabilir. Bunlara ise Perimeter Network adı verilir.  Bu networklerde birden fazla firewall kullanılarak güvenlik sağlanabilir.

Dial-UP, VPN gibi uzaktan bağlantıların sağlandığı ortamlara ise RAS adı verilir. Yine Terminal Service sayesinde de uzaktan bağlantı sağlanabilir.

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle