Fiziksel Network Alt Yapısı

Fiziksel network alt yapısı ile bilgisayarlar arası bağlantılar oluşturarak kontrol altında tutabiliriz.  Network yapısında bulunan bileşenleri inceleyelim.

Network Kabloları :
Network ortamında kurulu bilgisayarların birbirleri arasındaki sinyal alışverişi sağlamanın bir yolu kablolardır. Kablo ile “segment”  olarak adlandırılan iki bilgisayarı veya Network bileşenini birbirine bağlarız. Kablolar sağlayabildikleri veri akış hızı ve farklı veri sağlamlık toleransına göre kategorize edilir.

Genel olarka üç ana kategoride inceleyebiliriz.

 • Twisted-Pair
 • Coaxial (Koaksiyel)
 • Fiber Optic (Fiber Optik)

Twisted-Pair Kablo Nedir ?
10 base T olarak bilinir. Birbiri etrafında sarmalanmış iki bakır kablo içerir. Dıştan kaplı (Shielded , STP)  ve kapsız (Unshielded, UTP) olmak üzere iki ayrı tipte imal edilir. Çoğu network ortamında kullanılmakta olup, 100 metre uzaklığa kadar sinyal taşıyabilirler.

 • LAN yapısı içerisinde UTP kablo kullanımı yaygındır.
 • STP  bağlantısında kullanılan bağlantı parçaları (w.cooper – braid jacket) , UTP için kullanılanlardan daha verimlidir. Genellikle hem içteki iki kablo ayrı ayrı kaplanır, hemde her iki kablo dıştan birlikte kaplanır. Bu sayede sinyaller, dış etkenlerden azami nispette korunur.

Twisted-Pair kablolamada RJ-45 (Registered Jack 45) connector kullanılır. Bu ise, telefon hatlarında kullanılan RJ-11 Connector yapısına benzer.

Aşağıdaki tabloda en son yaygın olarak kullanılan Twisted-Pair kablo modellerini ve hızlarını görmektesiniz.

Kategorisi Mhz Kullanım
CAT 5 100 100mbps Ethernet
CAT5E 100 1 Gbps Ethernet
CAT 6 250 1 Gbps Ethernet
CAT 6a 500 10 Gbps Ethernet
CAT 7 600 Üretici birimleri için Shieleded

 

 Coaxial Kablo Nedir ?  (Koaksiyel Kablo)
Artık günümüzde yaygın olarak kullanılmamasına açıklamada bulunalım. Metal bir koruyucu ile kaplı bakır bir kablodan imal edilir. Bu bakır kablo ile veri taşınır. 10 base 2 olarak bilinen ThinNet, 10 base 5 olarak bilinen ThickNet olmak üzere, iki tip Coaxial kablo vardır. Fazla karmaşık donanım kullanmaksızın kurulumu ve uzak mesafelere veri taşınmasını destekler.

Coaxial kablolar, her iki ucunda da mutlaka SONLANDIRICI (Terminatör) kullanılarak sonlandırılmalıdır.

 • ThinNet Coaxial kablo ile sinyal yaklaşık 185 metre taşınabilir.
 • ThickNet Coaxial kablo ile sinyal 500 metre taşınabilir.

Her iki tip Coaxial kablo da, BNC olarak bilinen Connector kullanılarak bağlanabilir.

Fiber Optic Kablo Nedir ?  (Fiber Optik Kablo)
Cam elyaftan imal edilen Fiber Optik kablo ile veriler, ışın formunda taşınır. Veri taşınmasında elektrik sinyali olmadığı için sıfır kayıp ile veri transferi sağlanır. Yüksek kapasitede ve hızda veri akışı sağlanır.

Kurulumu sırasında yeterli özen gösterilmezse, cam tüp kolaylıkla kırılabilir. Kesilmesi ve bağlantıları, diğer tip kablolara göre oldukça güçtür.

100 Mbps  Ethernet için 2 Km’ye 10 Gbps Ethernet için 40 Km’ye kadar destek verir.


KABLOSUZ İLETİŞİM AYGITLARI
Teknik veya ekonomik açıdan adaptör kartının kablo ve seçeneklerinin yanıt veremediği, uzak mesafeler arası Network iletişimleri için kullanımı uygundur.

LAN yapısındaki kablosuz taşıma teknikleri;

Infrared Transmission:
Aygıtlar arası veri taşınmasında düz ve boş bir hat olmalı,  arada herhangi bir engel olmamalıdır. Sistem güçlü sinyal üretmek zorundadır.

Narrowband Radio Transmission:
Radyo dalgaları vasıtasıyla veri taşınması sağlanır. Düz bir taşınım çizgisine ihtiyaç duyulmaz. Narrowband radio bir abonman hizmeti olup kullanıcılar, bu hizmet karşılığı bedel ödemek durumundadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve Wireless olarak adlandırdığımız standartları aşağıdaki tabloda inceleyelim.

Wireless Standart Maksimum Hız Yaklaşık Mesafe
802.11a 54 mbps 30 metre
802.11b 11 mbps 35 metre
802.11g 54 mbps 35 metre
802.11n 248 mbps 70 metre

 

Swicth Nedir ?
Internal Network ortamında bilgisayarların birbirleri ile iletişim kurması için kullanılan çoklu porta sahip aygıta denir.

Basit kullanım özelliğine sahip olup, herhangi bir yapılandırma gerektirmez. Her bir bilgisayarın bulunduğu lokasyonu ve gönderdiği paketleri otomatik olarak algılar.Büyük ağlarda gelişmiş switch kullanılarak router gibi Virtual Local Area Networks (VLANs)  kontrolü sağlanabileceği gibi port klonlama da gerçekleştirilebilir.

Üzerine gelen veri paketlerinde ki  Header (Başlık) bilgisine istinaden bağımsız bir bağlantı oluştururak, veriyi hedef bilgisayara yönlendirir.

HUB’ların aksine Switch yapısının  özel hatlı telefon sistemleri ile karşılaştırılması mümkündür. Eğer bir kişi diğerini arıyorsa, operatör veya sistem tarafından onlara bir hat tahsis edilir.

Switch Kullanım Nedenleri Nelerdir ?

 • Kaynak bilgisayardan , hedef bilgisayara direkt paket gönderimi.
 • Daha geniş bir sahada veri taşınması

 

Router Nedir ?
Switch yapısına benzer olmasının yanı sıra, daha fonksiyonel bir aygıttır. Segmentler arası veri taşınımında olası en iyi güzergahı belirler. Routing Table  üzerinde tüm segment lokasyonları yer alır.

Router Kullanım Nedenleri Nelerdir ?

 • Farklı bir network veya Segment’teki hedef bilgisayara, paket gönderilmesi.
 • Router vasıtası ile veri taşınım güzergahı tespit edilir. Eğer güzergah üzerindeki diğer router arızalı ise verinin farklı bir güzergah takip etmesini sağlar.
 • Network üzerindeki gerilimi azaltmak. Sadece adreslenmiş Network paketlerii okur, eğer bildik bir adres ise izin verir.

Firewall Nedir ?
Bir network ortamının güvenliğini sağlamak için donanımsal ya da yazılımsal olarak iki farklı türde kullanılabilir. Gelen ve giden paketler üzerinde filtreleme yaparak, gerekli güvenlik mekanizması sağlanabilir.

Özel firewall yazılımları bulunduğu gibi, Microsoft firmasının yazılımlarından olan ISA SERVER programı bir nebze olsun ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. İleriki günlerde ISA Server ile ilgili yazılarımızı buradan yayınlayacağız.

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle