Exchange Server 2007 Kurulum Resimli Anlatım Bölüm 3

Exchange Server için Active Directory Kurulumu
Bu yazımızda Exchange Server için Active Directory kurulumunu nasıl yapacağımızı adım adım anlatmaya çalışacağım. Bu işleme başlamak için sunucunuzda en az Windows Server 2003 kurulu olması gerek.

1- Windows 2003 Server CD’sini sürücümüze taktıktan sonra Start (Başlat) >> Run (Çalıştır) kısmına dcpromo yazarak OK (Tamam) buttonuna basarak kurulum ekranına gelelim.

2- Gelen ilk ekranı NEXT ile geçelim.

3- Eğer bir aktif network kartınız yoksa Control Panel içinden Add Hardware ile Microsoft LoopBack adaptör tanımlaması yaparak gerekli IP yapılandırılmasının yapılması gerekli. Aşağıdaki ekranı NEXT (İleri) ile geçelim.

4- İlk ekranda Domain controller for a new domain seçeneğini işaretliyoruz ve Next buttonuna basıyoruz. Diğer seçenek; Addinational domain controller for an existing domain  var olan bir Domain’e, yedek bir Domain oluşturmak için kullanılır. Bu özellik de çok önemlidir. Yeni bir domain oluşturduktan sonra, mutlaka yedek Domain’i yani, Addionational Domain controller’ı oluşturmak gerekli. Ana domain’in başına birşey geldiğinde sistem devamlılığını bu yedek domain sürdürecektir.


5- Bu ekranda Domain in a new forest seçenğini işaretleyerek NEXT ile devam ediyorum. Bu domain hiç bir yere bağlı olmayan, Forest içerisindeki ilk domaindir.

6- Bu aşamada Windows Server 2003 işletim sisteminiz içerisine DNS servisini kurmanız gerekmektedir. Bu kısmı ayrı bir konu olarak Windows Server bölümünde anlatacağım.

7- Aşağıdaki ekrana Domain’inizin tam adını yazıyoruz ve Next buttonuna basıyoruz.

8- Windows’un eski versiyonları için , NetBIOS adı gerekmektedir. Bu ekranda AD’nin kendi atadığı, Domain adından gelen NetBIOS ismi kabul edilebilir veya kendinizde bir isim verebilirsiniz. Biz varsayılan olarak gelen ismi değiştirmeden NEXT diyoruz.

9- Gelen ekran Active Directory veritabanını ve Active Directory ile ilgili log dosyalarının nerede tutulacağını sorgulayan yapıdır. Burada verimli olması ve performansı artırmak açısından, var ise bu iki yolu farklı bir fiziksel diskte partisyon demiyorum farklı bir diskte tutmanız önerilir.


10- Bu ekranda Domain’e ait genel dosyaların tutulduğu SYSVOL klasörünün nerede tutulacağı belirtilir. Bunun içeriği; Domain içerisinde bulunan tüm diğer Domain Controller ile replike olur. Ayrıca bu klasör mutlaka ve mutlaka NTFS dosya sistemi şeklinde biçimlendirilmiş olmalıdır. Buradan çıkarmamız gereken Active Directory kurmak için en az bir partition, NTFS olmak zorundadır. Aksi halde kurulumu gerçekleştiremezsiniz. Next buttonu ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

11- İzinler ekranında bu Domain ile hangi tür Domain’lerin ilişkide olacağını ağımıza göre tespit etmemiz gerekir. Eğer sistemimizde hala Windows 2000 öncesi Domain’ler var ise (NT Server 4.0 gibi) ve bu Domain ile bir ilişkide olacaksak, o zaman Permissions compatible with pre-Windows 2000 server operating systems seçeneğini işaretliyoruz. Öyle bir yapımız yoksa, tüm sistem Windows 2000  ve sonrası ise o zaman, ikinci seçeneği işaretliyoruz. Ve bu işlemi yaptıktan sonra bu işlemi geri döndürme şansımız yok. Ancak ilk seçenek işaretlenirse eğer kurulum tamamlandıktan sonra istediğiniz süreçte ikinci seçeneğe dönüş yapabilme şansınız var.  Biz ikinci seçeneği işaretledikten sonra Next ile devam ediyoruz.

12- Active Directory’nin yedeğini aldıktan sonra, geri yüklenmesi veya çeşitli Active Directory sorunları için bilgisayarınızı Active Directory Restore Mode ile açmanız gerekmektedir. Önemli olan bu bölümün , yetkisiz kişiler tarafından kurcalanmaması için, buraya bir şifre giriyoruz . UNUTMAMANIZ için ne gerekli ise (not almak vs.) yapınız. Ben kurulumda boş bırakarak devam ediyorum.

13- Karşımıza gelen son ekran ise kurulumun özetlenmiş ekranı, kurulumu başlatmadan önce değiştirmeniz gereken birşey var ise görebilmeniz için bu ekran karşınıza çıkmaktadır.

14- Aşağıda ki ekran ile kurulum başlamıştır.

15- İşlem bitince karşımıza gelen ekranıda Finish buttonuna basarak geçiyoruz.

16- Active Directory’nin etkin olabilmesi için, Restart Now seçeneğine tıklayarak sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

17- Exchange Server kurulumuna geçmeden sunucumuzun üzerine IIS (Internet Information Server) kurmamız gereklidir. Bilginize ;)

İleriki yazımızda Exchange Server rollerini tanıtıp kuruluma direk geçiş yapacağız, az kaldı sıkın dişinizi ;)

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle