Exchange Server 2007 Kurulum Resimli Anlatım Bölüm 2

Active Directory Bölümleri :
Active Directory yapısını dört ana bölüme ayırabiliriz. Bunlar Domain Configuration, Schema ve Application şeklinde. Exchange Server 2007 yönetimini sağlamak için bu yapıların işleyişine dair mantığı bilmek gerekir.

Domain nedir ?
Domain bölümünde tüm nesneler bulunur. Bir domain içindeki tüm DC’ler arasında bu Domain nesneleri replike olurlar. Domain nesneleri; kullanıcı hesaplarından, bilgisayar hesaplarından ve gruplardan ibarettir.
Eğer bir Domain; Global Catalog Server olarak yapılandırılmış ise kendi Domain’i içindeki tüm nesnelerin bir kopyasını tutmakla beraber, bulunduğu Forest içerisindeki Domain nesnelerininde temel özelliklerini içinde barındırır.

Configuration Nedir ?
Forest içindeki uygulamaları ve Active Directory için gerekli ayar bilgisini içerir. Bu ayarlar ile Forest içinde bilgilerin replikasyonu sağlanır. Her bir DC  bir replikeye sahiptir. Active Directory site ayarları, konnektör ayarları ve bu bilgilerin nasıl görüntüleneceğine dair bilgiler tutulur.
Bu ayar bilgileri; Configuration bölümünde ayrı Container içinde tutulur. Container, Active Directory nesnesidir ve OU yapısına benzer. Böylelikle diğer nesnelerin organize edilmesini sağlar.

Schema Nedir ?
Active Directory
içinde oluşturulmuş her bir nesnenin özellik, tip gibi bilgilerin tanımlamasını içermektedir. Bu bilgiler; FOREST içindeki tüm DC’ler arasında replike olur. Aynı şema içinde sadece bir DC yazılabilir şema kopyasına sahiptir. Bu DC, Schema Master olarak adlandırılır. Bu da varsayılan olarak, Active Directory Forest  yapısı oluşturulurken ilk kurulan DC’dir.  

Application Nedir ?
Bu bölüm bir uygulama kurulumunda veya yönetici tarafından manual olarak oluşturulur. Uygulamalar için gerekli özel bilgileri tutar. Exchange Server 2007, bilgi tutmak için bu bölümü kullanmaz.

Replmon ve ADSI Edit Nedir ?
Tüm bu bölümlerin temel amacı replikasyonu sağlamaktır. Exchange Server 2007 içinde replikasyon çok önemli bir mekanizmadır. Bu açıdan DC’ler arasında ki replikasyon işleyişini görüntülemek için Replication Monitor (Replmon) aracından faydalanılır. Bu program Windows 2003 Server CD’si içerisinde SürücüAdı\Support\Tools  klasörü altında bulunur. Aynı zamanda bu işlem için ADSI (Active Directory Service Interface) edit kullanılabilir.

Exchange Server ve Active Directory İlişkisi :
Bir çok Exchange Server 2007 ayarı Active Directory içerisinde tutulur. Bir Exchange Server organization ve Active Directory Forest bire bir ilişkiye sahiptir. Bir Exchange Server organization yapısını birden fazla Active Directory Forest yapısı içinde tutamayacağımız gibi, birden fazla Exchange Server Organization yapısınıda Active Directory Forest yapısı içinde tutamayız. Yani her Forest için bir Exchange Server Organization yapısı bulundurmak durumundayız.

Schema bölümü, Exchange Server 2007 kurulumu sırasında gerekli şekilde değişikliğe uğrar. Bu değişiklikle Active Directory bünyesine Exchange Server’a ait özel nesneler ve bulunan nesnelere ait özellikler eklenir. Örnek vermek gerekirse kullanıcı nesneleri için mailbox özellikleri eklenir.

Configuration bölümü, Exchange Server 2007 organization’ı için ayar bilgilerini tutar ve Forest içinde bu bilgiler replike olur. Exchange Server nesnelerinin ayarları arasında, recipients policy, system policy, adres listesi gibi ayarlar bulunur.

Domain bölümünde, recipient nesneleri hakkında bilgiler tutulur. Bu nesneler arasında mailbox-enabled, mail-enabled kullanıcı bilgileri tutulur.

Exchange Server kurulduktan sonra mailbox-enabled ve mail-enabled nesneler Global Catalog’a replike olur. Global Catalog içinde Exchange Server recipient’larının listesi bulunur ve bir adres listesi üretir. Aynı zamanda Global Catalog ile gelen mesajların Exchange Server içinde teslim edileceği alıcılar tespit edilir. Bu adres listesi varsayılan olarak Active Directory Fores yapısı içindeki tüm alıcılar için oluşturulur.


Active Directory Site:
Exchange Server’ın eski sürümlerinde organizational lokasyonlar arasında mesaj akışını yönetmek için ya Exchange Server siteleri veya routing grupları kullanılırdı. Ancak Exchange Server 2007 içinde bu siteler arasında mesaj trafiği Active Directory Site tarafından yönetilmektedir. Active Directory Site ve site linkleri hazırsa, mesaj routing ayarları için Exchange Server Management Tools yapısını kullanmaya gerek yoktur.

Her bir Active Directory sitesi Mailbox sunucular veya Unfied Messaging sunucularla birliktedir. Mutlak bir Hub Transport Server rolünü alacak şekilde yapılandırmalıyız.

Hub Transport Server, bir site içindeki mesaj yönlendirilmesinden sorumlu olduğu gibi aynı zamanda siteler arasındaki mesaj yönlendirilmesindende sorumlu roldür.

Site içindeki işleyişi, aynı sunucu içindeki alıcılar ve farklı sunucular üzerindeki alıcılar arasındaki mesaj teslimini sağlar. Siteler arasında ise en iyi yönlendirme şeklini tespit ederek mesajın teslim edilmesini görevini yerine getirir.

Aynı Exchange Server organization yapısında olayların akışı aşağıda ki gibidir.

  1. Bir istemciden başka bir istemciye mesaj gönderilir. Mailbox sunucusu tarafından Hub Transport sunucusuna mesajın beklediği bildirilir. Hub Transport sunucusu mesajı Active Directory site içindeki hedefe ulaştırmak için mail sunucusundan alır.
  2. Hub Transport sunucusu Active Directory site bağlantı bilgisini kullanarak hedefe ulaşmak için gerekli en kısa yolu tespit etmeye çalışabilir. Ancak varsayılan ayarı hedef site içindeki Hub Transport sunucusuna direk olarak iletmektir.
  3. Hedef site içindeki Hub Transport sunucusuna gelen posta Active Directory site içindeki Mailbox sunucusuna teslim edilir ve oda uygun alıcıya postalar.

Dns :
Exchange Server 2007 için çok önemli rol oynayan yapılardan biri de DNS’dir. Exchange Server 2007, Active Directory API’sini kullanarak Active Directory içindeki bilgilere erişir. Bu ilişkide isim çözümlemesi için DNS’den yararlanılır.

Bir DC açıldığında netlogon servisi çalışmaya başlar ve DNS tarafından güncellenir. Dinamik güncelleme için tüm DC’ler bir Internal DNS sunucusunu kullanır. Bir DNS kaydı kaydedildikten sonra, Exchange Server kurulu olan bilgisayar bir DC ve Global Catalog sunucusu bulmak için DNS’den yararlanır.

Exchange Server kurulu olan sunucu eğer bir Member Server özelliğine sahip ise, sisteme girdiğinde dinamik olarak Active Directory içinde ayarları yapılır.

Eğer bir DC üzerine kurulmuş ise Active Directory içindeki configuration bölümünde gerekli tespitler yapılarak ayarlar gerçekleşir.

Active Directory sorgularonda kullanılan LDAP standart sorgu protokolüdür. DC’ler 389 (LDAP Port) nolu portu kullanarak ilişkiye geçerler ki bu LDAP’ın standart portudur. Global Catalog sunucusu ise 3268 nolu portu kullanır.

Exchange Server Client’ları:
Exchange Server sunucusuna bağlanarak postalarınızı almak için en çok kullanılan iki yaygın istemci Microsoft Outlook ve Outlook Web Access’tir.

Microsoft Outlook daha çok tercih edilen bir programdır. Bu programla istemci direk Global Catalog sunucusu ile ilişkiye geçerek gelen epostaları alır. Global Catalog sunucusunu bulmak için Exchange Server ile ilişki kurar ve Global Catalog Sunucusu adresini öğrenir.  Daha sonra bu işlemi atlayarak direkt olarak Global Catalog Sunucusu’ndan epostalarını alır.

Microsoft Outlook 2007 ile gelen Autodiscover özelliği ile gerekli bilgiler otomatik olarak yapılandırılır işleme başlamak için kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerin girilmesi yeterlidir.

Outlook Web Access ise,
direk olarak web browser üzerinden mesajlarımız ile işlem yapmamızı sağlar.

Bir sonraki yazımızda Exchange Server kurulumunu yapmak için sunucuya Active Directory rolünü kuracağız ;)

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle