Asp.Net İlk Uygulama, Aspnet Uygulama, Label Button Uygulaması

 1)      File / New Web Site sekmesine tıklayalım.

2)      Gelen iletişim kutusunda Location bölümüne yeni projenin adını “uygulama1 olarak yazalım ve OK butonuna basalım. Burada C:\Users\Administrator\Desktop\uygulama1 kısmını Visual Studio 2005 ten itibaren kullanabiliyoruz.

İstenir Browse buttonuna tıklanarakkayıt yeri olarak bir IIS, FTP Site veya Remote Site belirlenebilir. Kullanacağınız yazılım dilini Language sekmesinden seçebilirsiniz. Ben C# olarak seçiyorum.

3)      Bunun sonucunda, ilgili dizine gittiğiniz zaman aşağıdaki şekilde bir yapı oluştuğunu göreceksiniz. Buradaki App_Data dizini, ileride veri tabanı işlemlerimizde yararlanabileceğiniz boş bir dizindir.

4)      Projeyi açtığımız zaman ise sağ taraftaki Solution Explorer penceresi eskiye oranla biraz daha sade görünecektir. Hemen altında Properties penceresi, eskisi gibi yerini almıştır. Ekranın sol tarafında ise fare ile üzerine gidince açılacak Toolbox  ve Server Explorer pencereleri bulunmaktadır.

Tasarım kısmının altında bulunan Design ve Source seçenekleri sayfa tasarımının ilk olarak HTML kodları arasında geçişini sağlar. Source kısmının sağ tarafından ise, var olan HTML elemanlarını daha hızlı bir şekilde seçmenize olanak tanır.

5)      Design kısmında iken bir Label ve bir Button koyalım. Burada tasarımı istediğiniz şekilde yapmak için Layout menüsünden Insert Layer getirerek, içine koyacağınız tablonun (Insert Table) tablo hücrelerinden yararlanabilirsiniz.

6)      Kod yazmak için Button  üzerine iki kez tıkladığımızda karşımıza kod ekranı gelir. Aşağıdaki kodu yazıp, çalıştırdığımızda Label üzerinde belirttiğimiz mesaj çıkacaktır.

Click Event’ına eklenecek kod ;

Label1.Text = “Merhaba Dünya”;

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle