Asp .Net Web Uygulaması, ASP .NET Development Server Nedir, Special Folder Nedir, aspnet development server, special folder, bin klasörü, code klasörü, resources klasörü, themes klasörü, Visual Web Developer Web Server

Bir ASP . NET Web uygulaması farklı kısımlardan oluşur. Bu kısımları inceleyelim.

Aksi belirtilmedikçe yeni projeler Visual Web Developer Web Server yapısında oluşurlar. File / New Web Site sekmesine tıkladığımızda, aşağıdaki şekilde gördüğünüz Location bölümünde belirlenen kaydetme şekli ve kaydedilecek yere yazılan isim (sitenin/projenin adı); Visual Web Developer Web Server yapısında oluşacak yeri belirler. İstenirse bu lokasyon Browse ile değiştirilebilir.

 

Eski sürümlerde sadece IIS kurulu sistemlerde Web sayfalarını derleyip oluşturabilirken, ASP .NET 2005 ‘ten itibaren IIS’in dışında , Frontpage Server Extensions kullanılarka FTP veya direkt dosya sistemi yolu ile projeniz açılabilir.

ASP .NET Development Server Nedir ?

Web uygulamaları geliştirmek için kullanılan lokal Web Server olup, IIS yapısının ekstra özelliklerini içermez. (Örneğin SMTP)

Yapı aktif olduğundan buna ait simge görev çubuğu üzerinde görüntülenir.

 

Simgenin üzerine iki defa tıkladığımızda, çalışan uygulamaya ait iletişim kutusu şekildeki gibi açılır.

 

Special Folder Nedir ?

Bunlar isteğe bağlı oluşturulan klasörler olup, tablodaki klasörleri içerebilir.

Bin klasörü Uygulama için gerekli olan tüm Assembly yapısını içerisinde barındırır.
Code klasörü ASP .NET’in dinamik derleme yapması için gerekli olan Class dosyalarını içerir. (.cs)
Resources klasörü Yine dinamil derlemede kullanılan kaynak dosyaları içerir. Bu dosyalar .jpg, .resx, .xsd gibi uzantılara sahip olabilir.
Themes klasörü Uygulamaya ait tema bilgilerini içerir. Bu klasörün içeriğide dinamil olarak derlemeye tabi olabilir.

 

Visual Studio 2003 sürümünde IIS sanal dizini ve FrontPage Server Extensions (FPSE) zorunlu olmasına karşın, 2005 sürümünde bu zorunluluk ortadan kalkmıştır.

2003 sürümünün yapamadıkları, FTP, lokal dosya sistemi, direkt olarak IIS açılımı, oluşturulan proje içinden sadece istenilen bir sayfanın açılması gibi. 2005-2008 sürümlerinde oluşturduğunuz bir projeyi, direkt Web Server’a yollayabilirsiniz. Uygulamayı oluştururken veya değişiklik yaparken yeniden tüm projeyi derlemek yerine sadece değişiklik yaptığınız sayfayı derleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

  • Benzer Yazı Bulunamadı

Etiketler: , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle