Ağ Topolojileri

Network ortamındaki bilgisayar, kablo ve diğer bileşenlerin aranjmanıdır. Fiziksel olarak Network’un haritasıdır. Network genişlemesine, donanımınıza, kapasitesine ve yönetiminize bağlı olarak Network Topolojinizi belirleyebilirsiniz.
Network Topolojisi fiziksel ve mantıksal kısımlardan oluşur.

  • Fiziksel Topoloji, bağwan-nedir.html”target=”_self”title=”Lan nedir” >lantı için network ortamında kullandığınız fiziksel bileşenler ile ilgilidir.
  • Mantıksal Topoloji, fiziksel bileşenleriniz üzerinden veri akışı ile ilgilidir.

 

BUS Topolojisi :

Tüm bilgisayarlar ortak bir kabloya bağlanmıştır. Veri paketi, bu kablo vasıtası ile segment üzerindeki tüm bilgisayarlara ulaştırılır.

Veri elektrik sinyali olarak taşındığından, kabloların mutlaka Terminator kullanılarak sonlandırılması gereklidir. Aksi halde sonlandırılmayan kısımdan yansıyan veri, sistemden gelen veri ile çakışarak veri akışını durduracaktır. Dolayısıyla herhangi bir noktada taşıyı kablonun kopması, ezilmesi ve zarar görmesi halinde tüm sistem çöker ve veri taşınamaz.

Bilgisayar sayısı direkt olarak Network performansını etkiler. Ayrıca çok sayıda bilgisayar ile BUS Topoloji kullanımı, veri akışında parazit etkisini (noise) artıracaktır.

RING Topolojisi :

Her bir bilgisayar, merkezi bir HUB veya Network bileşeni ile bağlanır. Bus topolojisi yapısından farklıdır. Terminator ihtiyacı bulunmamaktadır. Tek yönde sinyalin her bilgisayarı dolaşması sağlanır. Çoklu LAN ortamları ThickNet Coaxial  veya Fiber-Optic kablı kullanılarak, Ring topoloji vasıtası ile birbirlerine bağlanır.

Topolojinin avantajlı yanı; her bir bilgisayarın Repeater gibi davranıp sinyali güçlendirerek, sistemde kendinden sonra gelen bilgisayara göndermesidir.

Token Passing :

Token, kontrol bilgileri içeren ve bit’lerden oluşan özel serilerdir. Her Network ortamı, yalnız bir Token içerir. Token ile Network aygıtlarının, Network ortamına veri gönderebilmesi sağlanır.

Veri gönderen bilgisayar Token adını alır, ihtiyaç duyulduğu Data’yı Ring’e bırakır. Veri üzerinde adres bilgisi yer alan bilgisayarı bulana dek, sistemdeki tüm bilgisayarları saat yönünde dolaşır. Veriyi alan bilgisayar, aldığına dair haberi, veri gönderen bilgisayara ulaştırmak üzere Ring’e bırakır. Haber ulaştığında veri gönderen bilgisayar, yeni bir Token oluşturarak Network ortamına bırakır.

Ring topolojisinin avantaları; BUS topolojiye nazaran daha hızlı bir veri trafiği sağlaması, Noise etkisinin yalnız bir bilgisayarın veri aktarımına izin vermesi. Dezavantajı ise; Bus topolojiye nazaran maliyetinin daha yüksek olmasıdır.

STAR Topolojisi : (Yıldız Topolojisi)

Her bir bilgisayardan gelen kablolar, merkezi bir HUB veya network bileşenine bağlanır. Bir bilgisayardan gelen sinyal önce Hub’a ulaşır. Hub üzerinden network ortamındaki tüm bilgisayarlara aktarılır. Çoklu LAN yapıları, birbirlerine Star Topolojisi vasıtası ile bağlanabilir.

Star topolojisinin avatajı; herhangi bir bilgisayar çöktüğünde çöken bilgisayar haricinde, sistem çalışmasına kesintisiz devam eder. Dezavantajı ise; merkezi network bileşeni arızalandığında sistem çöker. Ayrıca Noise etkisi vardır.

MESH Topolojisi :

Her bir bilgisayar Network ortamındaki diğer bilgisayarlar ile ayrı ayrı bağımsız kablolarla bağlantıdadır. Bu sayede herhangi bir kabloda problem olduğunda, diğer bir kablo ile veri akışı sağlanır. Leased telephone lines, ThickNet Coaxial Cable veya Fiber-Optic Cable  kullanılarak çoklu LAN vasıtası ile veri akışı sağlanabilir.

Mesh topolojisinin avatajı; Çoklu yol seçeneği sunduğundan , daha emin veri akışı sağlar. Ancak ihtiyaç duyulan kablolama nedeni ile diğer topolojilere göre maliyeti YÜKSEKTİR.

HYBRID Topolojisi :

Network dizaynında iki veya daha fazla topolojiden yararlanılmasına denir.

Star-Bus : Kendi içinde Star topolojide kurulu Network ortamlarının birbirlerine Ring topoloji vasıtası ile bağlanmasıdır. Tek bir bilgisayarın çökmesi sistemi etkilemez. Her bir bilgisayar Token kullanımı ile eşit iletişim şansına sahiptir. Bu durum ise Star-Bus topolojiye kıyas ile Segment’ler arası daha büyük Network trafiğine izin verir.

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook'ta Paylaş

Yorum Ekle